ساختمان های معروف و نمادین شهر هنگ کنگ

ساختمان های معروف و نمادین شهر هنگ کنگ

شهر هنگ کنگ

شهر هنگ کنگ به خاطر ساختمان‌های شاخصش شهرت یافته و برخی از آن‌ها تبدیل به نمادی از آن شده‌اند.

هنگ کنگ با برخی از شگفت انگیزترین معماری‌های جهان شکل گرفته و افق این شهر نمادی از اعتبار آن به عنوان یکی از برجسته‌ترین مراکز تجاری و کاری جهان به حساب می‌آید.

مرکز تجارت بین‌ المللی

برج ۴۸۴ متری ۱۰۸ طبقه «مرکز تجارت بین‌المللی» (International Commerce Centre) در «وست کولون» (West Kowloon) چهارمین ساختمان بلند جهان در سال ۲۰۱۰ بود. امروزه اگر چه این بنا به دهمین جایگاه افول کرده ولی هنوز هم از بلندترین سازه‌های هنگ کنگ به شمار می‌رود. در این برج «مرکز خرید المنتس» (Elements Mall)، «ریتز-کارلتن هنگ کنگ» (Ritz-Carlton Hong Kong) و سه رستوران ستاره‌دار میشلن وجود دارند. این برج علاوه بر این موارد، یک سکوی تماشای شهر به نام «اسکای ۱۰۰» (Sky100) نیز دارد که مناظر پانورامیکی از بندر را به بازدیدکنندگان هدیه خواهد کرد.

برج بانک چین

برج ۳۱۵ متری «بانک چین» (Bank of China) دارای ۷۲ طبقه بوده و در سال ۱۹۹۰ به شکلی هندسی از شیشه و آلومینیوم ساخته شد. در آن سال برج بانک چین، اولین ساختمان بالای ۳۰۴ متر خارج از آمریکا بود و تا سال ۱۹۹۲ بلندترین سازه هنگ کنگ نیز به شمار می‌رفت. این برج توسط معمار معروفی به نام «آی ام پی» (I.M. Pei) طراحی شد و به خاطر دیزاین نامتقارنش که به جوانه‌های یک بامبوی در حال رشد شباهت دارد تمایز یافته است و نمادی از سرزندگی و رشد محسوب می‌شود. بازدیدکنندگان باید حتماً به طبقه ۴۳ رفته و از سکوی آن که به روی عموم باز است شهر را تماشا کنند.

دو مرکز مالی بین‌ المللی

دو ساختمان ۴۱۵ متری «مرکز مالی بین المللی» (International Finance Centre) که در سال ۲۰۰۳ ساخته شد، به IFC نیز شهرت داشته و در باریک‌ترین چهارراه «ویکتوریا هاربر» (Victoria Harbour) قرار دارد. این سازه دومین ساختمان بلند هنگ کنگ و بلندترین ساختمان جزیره هنگ کنگ محسوب می‌شود. ساختار شیشه‌ای آن در نزدیکی انتها کوچک می‌شود، ظاهر آن را کمی بلندتر جلوه می‌دهد. این ساختمان ۸۸ طبقه با ۲۲ طبقه تجاری دارد که هر دو شماره‌هایی خوش یمن در فرهنگ کشور چین هستند. همچنین برخی از معتبرترین انستیتوهای مالی هنگ کنگ هم در این برج‌ فعالیت می‌کنند.

متن روی عکس

جاردین هاوس

«جاردین هاوس» (Jardine House) که توسط معماران و مهندسان «P&T» طراحی شد، دارای ۵۲ طبقه بوده و بیش از ۱۷۰۰ پنجره مدور یکسان دارد. وقتی پروژه ساخت این برج در سال ۱۹۷۲ به پایان رسید، با ۱۷۸/۵ متر ارتفاع بلندترین ساختمان آسیا به شمار می‌رفت. زمینی که برج روی آن ساخته شد به قیمت ۲۵۸ دلار هنگ کنگ از دولت خریداری شده و به نوبه خود یک رکورد به حساب می‌آمد. البته این هزینه شامل گارانتی‌ای بود که هرگز ساختمانی که منظره بندر ویکتوریا را بپوشاند جلوی آن ساخته نشود.

مرکز نمایشگاهی و قرارداد هنگ کنگ

این سازه غول پیکر ساخته شده از شیشه و فلز در نواحی ساحلی «وانچای» (Wanchai) جایی بود که بریتانیا به طور رسمی در اول جولای سال ۱۹۹۷ هنگ کنگ را به چین تحویل داد و حکومت استعماری بریتانیایی بعد از ۱۵۰ سال در آن به پایان رسید. این ساختمان را طوری طراحی کردند تا نمادی از یک مرغ دریایی در حال اوج باشد. بام آلومینیومی آن به بال‌های گشوده پرنده شباهت دارند. این مرکز بیش از ۸۳ هزار متر مربع فضای نمایشگاهی و کاربردی داشته و برخی از بزرگ‌ترین قراردادها، مراسم‌ها و کنسرت‌های شهر را میزبانی می‌کند.

سنترال پلازا

«سنترال پلازا» (Central Plaza) یک سازه بتنی تقویت شده در منطقه تجاری شمال وانچای است. این ساختمان ۷۸ طبقه و سر درش از ۵۰ هزار متر مربع شیشه درست شده‌اند. این بنا بین سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۶ بلندترین ساختمان آسیا به شمار می‌رفت و اکنون به رتبه سومین بنای بلند شهر تنزل یافته است. سنترال پلازا به خاطر صفحات نئونی سر در آن که هر ربع ساعت رنگ عوض می‌کنند تا زمان دقیق را نشان دهند، بسیار متمایز بوده و علاوه بر این «اسکای لابی» (Sky Lobby) که در طبقه ۴۶ واقع شده به روی عموم مردم باز بوده و می‌توانید مناظری پانورامیک از بندر را به رایگان تماشا کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.